Kreu > Shkencë > Cfare do te ndodhe ne Dhjetor 2012

Cfare do te ndodhe ne Dhjetor 2012

Bleron Salihi

Çfarë do të ndodh ndodh në dhjetor 2012?

Shumë njerëz kanë dijeni për kalendarin e fisit Maja, por jo të gjithë e kuptojnë se çfarë do të thotë ai ose si funksionon. Ky kalendar përfundon më 21 dhjetor 2012. Çfarë do të thotë kjo? Ata që i njohin majatë dhe saktësinë e tyre të habitshme në parashikimin e gjërave, kanë arsye të tremben.

Majat kishin një mënyrë shumë të saktë të të kuptuarit të sistemit diellor, mënyrën se si rrotullohet dhe se si këto cikle ndikojnë në botën tonë shpirtërore. Më domethënësi nga këto cikle është ai që ka lidhje me profecitë e vitit 2012. Më poshtë ne do të shpjegojmë detajet kryesore të profecisë dhe tranzicionin e vitit 2012.

Majat dinin që dielli, ose Kinich-Ahau si e quanin ata, sinkronizohet me qendrën e galaksisë. Nga kjo qendër e galaksisë, dielli merr një “shkëndijë” drite që e bën të shndrisë me më shumë intensitet, duke prodhuar atë që shkencëtarët e quajnë “shpërthim diellor” që ndryshon edhe fushën magnetike të diellit. Majat thonë se kjo ndodh çdo 5125 vjet dhe shkakton një zhvendosje të rrotullimit të tokës.

Majat mendojnë se procese universale, si “frymëmarrja” e galaksisë, janë cikle që nuk ndryshojnë asnjë herë. Ajo që ndryshon është vetëdija e njerëzve që kalojnë përmes kësaj, gjithmonë në një proces në kërkim të perfeksionit. Bazuar në vëzhgimet e tyre, Majat, parashikuan që nga data e nisjes së civilizimit të tyre që është viti 3113 Para Krishtit, një cikël do të përfundonte pas 5125 vitesh. Llogaritë tregojnë se data do të jetë 21 dhjetor 2012. Në këtë datë dielli do të marrë një rreze të fortë nga qendra e galaksisë. Do të ndërrojë polaritet duke prodhuar një ngjarje kozmike.

Civilizimi maja ishte në ciklin e pestë të diellit dhe besonte se para tyre kishin qenë edhe katër civilizime të tjera, të cilat u shkatërruan nga katastrofa të mëdha natyrore. Ata besonin se çdo cikël ishte thjesht një nivel në vetëdijen kolektive të njerëzimit. Në kataklizmin e fundit të Majave, civilizimi u shkatërrua nga një përmbytje e madhe e cila la shumë pak të mbijetuar. Këta të mbijetuar ishin paraardhësit e tyre. Ata besonin se duke njohur fundin e ciklit të tyre njerëzimi do të përgatitej për atë që do të ndodhte në të ardhmen dhe për këtë do të ruajnë speciet dominuese që të vazhdojnë racën njerëzore. Ata mendojnë se ndryshimet që do të vijnë do të lejojnë njerëzit që të kërcejnë një kuant më shumë në rrugën e evolucionit e vetëdijes për të krijuar një civilizim të ri që do të tregojë harmoni dhe madhe dhe dhembshuri për të gjithë njerëzimin.

Profecia e parë flet për “Kohën e jo-kohës”, një periudhë prej 20 vitesh, të cilët janë 20 vitet e fundit të ciklit prej 5125 vitesh të diellit. Kjo periudhë është nga vitit 1992 deri në 2012 dhe ata e quajnë Kat..n. Majat kanë parashikuar që gjatë këtyre viteve erërat diellore do të bëhen më të forta dhe do të shihen në diell. Kjo do të jetë një kohë e arritjeve të mëdha dhe shanseve të shumta për njerëzimin. Sipas Majave, këto ndryshime do të ndodhin në mënyrë që njerëzimi të kuptojë si funksionon universi në mënyrë që të ngrihet në një nivel superior duke lënë pas materializmin sipërfaqësor dhe të çlirojë veten nga vuajtjet.

Majat thonë se shtatë vjet pas nisjes së Kat..n, pra në 1999, ne do të hyjmë në kohën e errësirës e cila do të na detyrojë të konfrontohemi me sjelljen tonë. Profecitë e Majave thonë se nisja e kësaj periudhe do të shënohet nga një eklips diellor më 11 gusht 1999. Kjo do të përkojë edhe me rreshtimin e paprecedent të të gjithë planetëve në një linjë dhe është nisja e periudhës 13 vjeçare, e cila është edhe mundësia e fundit për njerëzimin të kuptojë ndryshimet që po vijnë në një moment për rigjenerimit shpirtëror. (Të mendosh që majatë e kishin parashikuar saktësisht eklipsin e 11 gushtit 1999 që 5 mijë vjet më parë, kjo nuk është pak)

Për Majat çdo gjë është e numëruar dhe koha e 13 numrave të shenjtë nisi në gusht 1999. Ata parashikuan se bashkë me eklipsin, forcat e natyrës do të vepronin si katalizatorë të ngjarjeve duke i përshpejtuar me një forcë aq të madhe sa njerëzimi do të ndihet i pafuqishëm përpara tyre. Gjithashtu, teknologjia ku ne besojmë aq shumë do të nisë të dështojë. Ne nuk do të jemi më të aftë të mësojmë nga civilizimi ynë në mënyrën se si jemi organizuar në shoqëri. Ata thonë se zhvillimet tona të brendshme shpirtërore do të kërkojnë një vend dhe mënyrë më të mirë për të vepruar.

Profecitë e para janë marrë nga studimi i diellit. Majat zbuluan se i gjithë sistemi diellor lëvizte, se edhe universi ynë ka ciklet e tij, përsëritet në periudha që nisin dhe mbarojnë si dita dhe nata. Sipas Majave, dielli ynë dhe të gjitha planetët rrotullohen në cikle drejt qendrës së galaksisë, dritës qendrore të galaksisë. Një sistemi diellor i duhen 25.625 vjet që të bëj një cikël të plotë të elipsit dhe kjo quhet një ditë galaktike.

Cikli është i ndarë në dy gjysma, të ngjashme me natën dhe ditën. Pjesa në gjysmën më pranë dritës qendrore është dita e sistemit tonë diellor dhe pjesa tjetër është nata. Secila ditë e secila natë zgjasin nga 12800 vjet.

Majat zbuluan se çdo cikël i madh ka ciklet e vogla që mbajnë karakteristika të veçanta. Një ditë galaktike ndahet në pesë cikle me nga 5125 vjet secili.

Profecitë e Majave thonë që në vitin 1999 ne nisëm të dalim nga fundi i ciklit të pestë, i cili filloi në vitin 3113 Para Krishtit dhe ne gjejmë veten tonë në mëngjesin e ditës galaktike. Në këtë pikë ne dalim nga errësira dhe jemi gati për të hyrë në dritën e galaksisë në vitin 2012. Ata thonë që në fillim dhe në fund të këtyre ditëve, pra çdo 5125 vjet, drita qendrore e galaksisë lëshon një reze të fortë dhe të shndritshme. Dhe nga ky shpërthim drite sinkronizohen të gjitha planetët me diellin. Majat e krahasojnë këtë shpërthim me pulsin e universit, i cili rreh çdo 5125 vjet, ky puls shënon fundin e një cikli dhe fillim e një cikli tjetër. Pulsi zgjat 20 vjet dhe këtu kthehemi tek “Koha e jo kohës”. Është një periudhë zhvillimi, e shkurtër por shumë intensive, brenda cikleve të mëdha ku ne na jepen mundësi të mëdha por edhe hidhemi në erën e re të evoluimit si individë dhe si njerëzim.

Kalendari i majave është i përpiktë. Ndaj misteri i madh majave përmblidhet në pyetjen: Pse ata e kanë ndërprerë kalendarin e tyre në dhjetor 2012?

Çfarë ndodh në krishtlindjet e 2012 sipas interpremtimit të Majave

Pak ditë përpara krishtlindjeve 2012 qielli ndahet nga dielli dhe toka e thatë nis të rritet. Oqeanet i përgjigjen ndryshimeve tektonike dhe në këtë moment nis përmbytja e madhe e tokës. Era e re e njerëzimit kthehet nga dominim në mbijetesë. Data e saktë e kësaj ngjarjeje është 21 dhjetor 2012. Hëna do të jetë tetë ditë e vjetër dhe do të jetë muaji i tretë hënor nga një seri prej gjashtë.

Advertisements
Kategori: Shkencë Etiketa:
 1. Bardh
  Shkurt 23, 2011 te 4:14 pm

  nashta o pernime ama sbesoj

 2. albor
  Shkurt 23, 2011 te 4:36 pm

  une besoj ne keto gjera edhe te qenkan shum interesante

 3. nigahiga
  Shkurt 23, 2011 te 5:22 pm

  Ky eshte mashtrimi i radhes i pergatitur nga masonet…
  Ka patur shume manipulime te tilla gjate historise se njerezimit,por nje nder grupimet me te medha qe ka luajtur me kete karte kane qene deshmitaret e jehovait.
  Si fillim ata caktuan vitin 1914,i cili per ta do ta sillte fundin e botes…me pas ata caktuan afate te tjera per permbysjen e botes: 1918 – 1925 dhe 1975.
  U punua fuqishem edhe per te hapur panik ne popull ne vitin 2000.
  Edhe pse kta njerez pas ktyre mashtrimeve deshtojne gjithmone,ata serish nuk terhiqen nga idete e tyre monstruoze , e ne fakt keta njerez gjejne gjithmone adhurues te ideve te tyre te pabaza.
  …Tani na u kujtua se ne daten 21.12.2012 na mbaroka kalendari i fiseve Maya , e mjeti me efikas i propagandes eshte MEDIA e materialet qe ajo percjell te publiku.Ne kete menyre ata perfitojne modelin e njeriut qe eshte i pasigurt ne vetvete.
  Per te “sensibilizuar” opinionin publik ,masonet e kane ndare ne dy faza planin e tyre : Faza e pare permban mashtrimin e tyre,ne lidhje me shkaqet qe e kane cuar planetin tone deri ne kete pike degradimi ,besoj se te gjithe jemi familiarizuar tashme me “problemet” e planetit tone qe ata na tregojne cdo dite ne mediat e tyre.
  A e dini se cilet jane “fajtoret” e permbysjes se botes sipas logjikes se tyre?
  (Ngrohja Globale , Thatesira , Vershima , Termet , Uri , Vuajtje , Uragan , Tsunami , 2012 pritet te goditet nga nje Asteroid i madh , Lufta e trete botrore dhe perdorimi i bombave atomike)..imagjinata njerezore nuk njeh limite!
  Pse valle alternativat qe ata na servirin jane te deshtuara qe ne fillimet e tyre?
  Ata na thone se ngrohja globale ka shkaktuar nje degradim te palnetit toke ,por jo me shume se 4 muaj me pare u pranu se Komisioni qe merej me ngrohjen globale ishte vetem nje mashtrim per te fituar fonde, e vetem pak jave me pare na paralajmruan se dimri i 2010-2011 do te jete dimri me i ftohte qe njerezimi ka provuar ndonjhere..te pakten dimri me i ftohte brenda 1000 viteve te fundit arsyetohen meteorologet.Vazhdojne me tej e na thone se do jene permbytjet e thatesira qe do ndikjone ne shkaterrimin e planetit tone.
  Po pse perpiqen valle keta njerez qe te injorojne realitetin ne te cilin ky planet ka ekzistuar gjithmone.
  Thatesirat e permbytjet jane fenomene qe godasin vendet e caktuara ne momente te caktuara..asgje tjeter! Keto crregullsi te motit mund ti sjellin veshtirsi shume vendeve te botes por ato demtojne njerezit e ketyre vendeve e jo planetin Toke.
  Ajo mase uji ka egzistuar gjithmone ne Toke ,ajo eshte ende nuk ka sesi te shtohet apo te pakesohet .
  Me pas perpiqen te luajne me karten…Termet.
  Une besoje se cdo njeri qe jetone ne bote i futen dridherima kur sheh qe toka rreth tij tronditet fuqishem, por teoria e masoneve hidhet poshte nga sizmologet te cilet pranojne se termetet ndodhin ne rajone te vecanata ne kohe te vecanta.
  Nuka ka ndodhur asnjehere qe planeti Toke te jete prekur i teri nga nje termet sado te medha te kene qene permasat e tij ,e faktori kyc te dridhjeve te termetit jane themelet e fuqishme te maleve te ngulitura thelle ne Toke.
  Na thone se do te jete uria njera prej shkaqeve qe do te shkaktoje permbysjen e botes ne vitin 2012! Si fillim dua t’ju kujtoj se uria mund te kete ndikim e saj te nje kategori e caktuar njerezish po c’lidhje ka ajo me planetin Toke? Eshte e vertet uria vret jete njerezish po ska lidhje fare me ecurine e planetit tone.E te jemi realist uria ekziston jo per faj se planeti jone eshte shterpe e nuk jep me fryte..por sepse qenia njerezore jeton ne menyre jo te barabarte.
  Na servirin opsionin e nje mega tsunami me permasa shume te madha i cili do te shkaterroje planetin tone,por logjika e pranon se ne rast nese ndodh nje fenomen i tille zonat e goditura do jene ato ne afersi te oqeaneve.
  Masa e ujit qe gjendet ne planetin tone nuk ka mundesi qe ta permbyte te gjithe ate.
  Opsioni tjeter qe na ofrohet eshte se ne vitin 2012 planeti yne do te goditet nga asteroidi i quajtur Nibriu.Me falni por sa here te tjera deri me sot kemi degjuar hamendesime te tilla qe kane perfunduar ne nje fluske sapuni?
  Opsioni i fundit i tyre eshte Lufta Berthamore…kjo lufte do te kete dy grupime luftarake.
  Ne njeren ane do te jene ushtria e bashkuar muslimao-krishtere e ne krahun tjeter do te jene cifutet.
  Pra secili nga ju duhet te jete i sigurt qe asnje nga keto qe permendem me larte nuk do te ndodhe para,apo ne vitin 2012.

  • fcbarcelonadw
   Shkurt 23, 2011 te 10:22 pm

   Ke shume te drejte,per shkak se nuk eshte hera e pare qe flitet per fundin e botes.Shume vite te caktuara kane qene te perfolura kinse per fundin e botes,por sic shihet asgje s’ndodhi!Mos u frikesoni!

 4. fatlum
  Shkurt 24, 2011 te 2:34 pm

  kom ndegju edhe ma heret per disa nga keto gjera qe do te ndodhin por une nuk besoj asgje sepse vetem allahu e din qka do te behet askush tjeter

 1. No trackbacks yet.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: